Rząd będzie walczyć z alkoholizmem. Sprzedawcy będą musieli być bardziej skrupulatni

Rząd będzie walczyć z alkoholizmem. Sprzedawcy będą musieli być bardziej skrupulatni

Sprzedawcy alkoholu mają bardziej skrupulatnie sprawdzać wiek nabywców; ponadto zabronione ma być spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, poza wyznaczonymi punktami - takie założenia chce wprowadzić Ministerstwo Zdrowia. Cel jest jeden - walka z alkoholizmem wśród Polaków.

O zmianach w prawie donosi Rzeczpospolita - "Wartość energetyczna w 100 g. 222 kcal" - taka adnotacja będzie obowiązkowo pojawiać się na każdym opakowaniu wódki. Podobnie jak dokładny skład trunku. Obecnie nie ma obowiązku umieszczania takich informacji na każdej butelce alkoholu, nawet likieru o skomplikowanym składzie. Chce to zmienić resort zdrowia, który planuje nowelizację ustawy o bezpieczeństwie żywności.

Zmiany w prawie dotyczyć będą osób zajmujących się sprzedażą alkoholu. Zgodnie z nową ustawą o wychowaniu w trzeźwości, sprzedawcy w bardzie restrykcyjny sposób będą musieli legitymować nabywców alkoholu, jeśli mająwątpliwości odnoście co do ich wieku. Dodatkowo ma zostać zakazana sprzedaż alkoholu w proszku, który powstaje wskutek absorpcji etanolu przez cyklodekstrynę. Najbardziej widocznym elementem nowelizacji będzie przesunięcie godzin dopuszczalnej reklamy piwa w telewizji. Obecnie jest ona możliwa między godz. 20:00 a 6:00. Resort chce ustalić przedział między godz. 23:00 a 6:00.

Partnerzy