Więcej niedziel z zakazem niż bez zakazu

Więcej niedziel z zakazem niż bez zakazu

28 niedziel z zakazem handlu i 24 niedziele handlowe - tak prezentować będzie się rok 2018, jeżeli posłowie Prawa i Sprawiedliwości przeforsują przygotowaną przez siebie poprawkę. Plany zakładają, że handel możliwy będzie tylko w drugą i czwartą niedzielę w miesiącu, dwie niedziele poprzedzające Boże Narodzenie oraz jedną niedzielę przed Wielkanocą.

Oprócz każdej pierwszej i trzeciej niedzieli w miesiącu, handel zakazany będzie także w święta. W 2018 roku będą to: Wielkanoc (1 kwietnia), Zielone Świątki (20 maja) oraz Święto Niepodległości (11 listopada).

Wciąż jednak nie wiadomo, czy projekt nie będzie musiał być procedowany od początku. Biuro Legislacyjne Sejmu oraz esperci zwracają uwagę na niezgodny z regulaminem Sejmu tryb prac legislacyjnych nad projektem ustawy.

Jak podaje portal Wiadomości Handlowe, chodzi o poprawkę o numerze 10, przygotowaną przez obóz PiS i przegłosowaną na posiedzeniu podkomisji w miniony czwartek.

Kontrowersje budzi konieczność nowelizacji kodeksu pracy, kodeksu karnego i kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenie. Regulamin Sejmu dokładnie określa, w jaki sposób wprowadzane mogą być tego rodzaju zmiany. Przewidziany jest specjalny, odrębny tryb. Zdaniem wielu ekspertów, zapisy regulaminu mogły zostać złamane. O możliwym złamaniu regulaminu informuje także Biuro Legislacyjne Sejmu.

Jeżeli posłowie Prawa i Sprawiedliwości nie zdecydują się na forsowanie ustawy wbrew przepisom, wówczas konieczne będzie procedowanie jej od nowa. Ponowne procedowanie oznaczać będzie, że zakaz handlu nie wejdzie w życie tak jak planowano, czyli w styczniu.

Partnerzy