Wzrost składek na ZUS dla przedsiębiorców

Wzrost składek na ZUS dla przedsiębiorców

Do 1232 złotych wzrosnąć mogą składki na ZUS dla przedsiębiorców w 2018 roku - tak wynika z najnowszych danych Głównego Urzędu Statystycznego na temat przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w IV kwartale ubiegłego roku. Dane opublikowane przez GUS były ostatnimi brakującymi informacjami niezbędnymi do ustalenia wysokości składek za 2018 rok.

W roku minionum standardowe składki osnągnęły łączną kwotę 1172,56 zł miesięcznie; składki preferencyjne dla prowadzących działalność mniej niż 2 lata wyniosy 487,90 zł.

W obu przypadkach czeka nas wzrost. Standardowe składki osiągną kwotę 1232,18 zł miesięcznie, natomiast preferencyjne wynosą łącznie 520,09 zł miesięcznie.

Jak zaznacza Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Pracodawców RP - Wzrost składek dla osób prowadzących działalność gospodarczą jest konsekwencją rosnącego poziomu płac w polskiej gospodarce. Dobrze prosperująca część przedsiębiorców praktycznie nie odczuje różnicy, choć dla niektórych mikrofirm będzie to stanowiło zwiększenie i tak niewspółmiernych obciążeń. Dlatego warto zastanowić się nad wprowadzeniem takich rozwiązań, które powiążą wysokość składek z efektem ekonomicznym prowadzonej działalności.

Partnerzy