Zakaz handlu w niedzielę: Sejm zaakcpetował poprawki, teraz czas na decyzję prezydenta

Zakaz handlu w niedzielę: Sejm zaakcpetował poprawki, teraz czas na decyzję prezydenta

Projekt zakazu handlu w niedzielę został przegłosowany przez Sejm. Od 1 marca w każdym miesiącu czekają nas tylko dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia). Od 2019 roku będzie to tylko jedna niedziela w miesiącu, natomiast od stycznia 2020 roku będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku.

Nocne głosowanie w Sejmie dotyczyło poprawek Senatu w których doprecyzowano kwestie sprzedaży w kwiaciarniach, piekarniach, cukierniach oraz lodziarniach. Kwiaciarnie będą mogły handlować w niedzielę, wówczas gdy przeważająca działalność będzie polegać na handlu kwiatami. Cukiernie, lodziarnie i piekarnie będą musiały w przeważającej działalności skupić się na handlu wyrobami cukierniczymi i piekarnicznymi.

Wśród poprawek zaproponowanych przez Sentat znalazło się wyłączenie spod zakazu handlu w niedzielę sprzedaży ryb zarówno "z burty", jak i z punktów pierwszej sprzedaży. Ponadto zakaz handlu nie będzie obowiązywać w jednostkach wojskowych, a nie tak jak wcześniej uchwalił Sejm - w garnizonach.

Przyjęte przez Sejm poprawki Senatu doprecyzują także przepisy tak, by spod zakazu nie zostały wyłączone placówki działające na zasadzie franczyzy - właściciel będzie mógł otworzyć sklep w niedziele tylko wtedy, gdy sprzedaż będzie prowadził "we własnym imieniu i na własny rachunek".

Oprócz kwiaciarnii, cukiernii, lodziarnii i piekarnii, w niedziele robić zakupy będzie można także: na stacjach paliw płynnych, w sklepach z pamiątkami, w sklepach z prasą, w sklpach z biletami komunikacji miejskiej oraz w sklepach z wyrobami tytoniowymi i placówkach pocztowych. Ponadto handlować będzie można w placówkach położonych w obrębie dworców, w porach lotniczych, w strefach wolnocłowych oraz środkach komunikacji miejskiej. Zakaz handlu w niedzielę nie będzie także obowiązywał na terenach rolno-spożywczych rynków hurtowych oraz w placówkach prowadzących skup zbóż, buraków cukrowych, owoców, warzyw lub mleka surowego.

Kara za złamanie zakazu handlu w niedzielę ma wynosić od tysiąca do 100 tysięcy złotych, a w przypadku uporczywego łamania zakazu ma być stosowana kara więzienia.

Partnerzy