Jeszcze tak niedawno topowym domowym urządzeniem do ćwiczenia cardio był rower treningowy czy orbtirek. Dzięki dużej popularności znanego i cenionego serialu „House of Cards” coraz częściej sięgamy po ergometr wioślarski. Jak ćwiczyć na nim w zdrowy i bezpieczny sposób?

Możliwości trenowania wioślarskiego

Trening na wioślarzu ma dużą przewagę nad innymi rodzajami treningu. Ponieważ pracujemy na siedząco ergometr będzie dobrą opcją dla osób z dużą nadwagą lub problemami stawowymi. Dodatkowo sposób wykonywania ćwiczenia wymusza zaangażowanie zarówno nóg, jak i górnej części ciała, dzięki temu spalamy więcej kalorii i rozwijamy więcej grup mięśniowych.

Poprawna technika treningu na wioślarzu

Na samym początku z wiosłowaniem może być bardziej skomplikowana niż w przypadku rowerka, orbitreka czy nawet biegania technika. Ale wystarczy kilka wskazówek i będziesz miał możliwość bezpiecznie ćwiczyć na wioślarzu.

Podstawą w ćwiczeniu na wioślarzu jest przybranie poprawnej sylwetki w trakcie treningu. Utrzymaj proste plecy i spięte łopatki. W połączeniu z lekko napiętym brzuchem zapewnisz kręgosłupowi bezpieczeństwo. Nie odrywaj pięt od podnóżka oraz nie zaciskaj zbyt mocno dłoni. Bardzo ważna jest właściwa sekwencja ruchu: wpierw odepchnij się mocno nogami, by wykończyć pociągnięcie, sięgając rączką do mostka. Wyprostuj ręce, po czym spokojnie wróć do pozycji początkowej.

Dobrze zaplanuj ćwiczenia

Trenując na wioślarzu, jak w przypadku każdego treningu, ważnym aspektem będzie prawidłowa dla Twojego poziomu zaawansowania i celów intensywność. Jeśli będziesz każdego dnia zaliczał kilka do kilkunastu kilometrów, błyskawicznie możesz dojść do przetrenowania. Najlepiej zacząć od jednego dnia ćwiczenia przeplatanego jednym lub nawet dwoma dniami przerwy.

Jaki ergometr kupić?

Dowiedziałeś się już jak rozpocząć trening na wioślarzu, dlatego jeżeli masz dostęp do urządzenia do dzieła. Jeśli jedynie zastanawiasz się nad zakupem ergometru, musisz mieć świadomość, że nie jest to tani przyrząd fitness. Wybitnie zrobione ergometry wioślarskie to koszt rzędu od 3 000 do nawet do 6 000 zł. Nie ma co jednak oszczędzać, ponieważ ergometry takich firm jak Concept2 lub WaterRower to zakup na długi okres czasu. Ergometr wioślarski przy odpowiedniej konserwacji przetrwa kilkanaście lat lub dłużej.

Author

Write A Comment